Mide Bulantısına ne iyi gelir ?

Birçok nedenden dolayı görülen bulantı, kişinin çok rahatsız olması nedeniyle kusma ile ilişkilidir. Araba hareketi, koku, stres, hamilelik vb. Hafif sebeplerin yanı sıra ciddi hastalıklar da olabilir. Birçok ciddi hastalığın belirtisi olabilecek bulantıya organik bulantı denir. Bulantı için neyin iyi olduğunu detaylı olarak inceledik.

Mide bulantısı nedir?
Mide Bulantısı, vucutta farklı bölümlerden gelen uyarılar sonucu midede kusmaya ve mide bulantısının ortaya çıkmasına neden olabilen bir reaksiyondur. Mide bulantısı için mide hastalığı doğru değil. Bulantıya terleme, soluk melas, aşırı tükürük, yavaş kalp atışı, kan basıncında azalma ve iştahsızlık eşlik edebilir. Kusma, beynin ma medulla oblongata ün bölümünün arkasında bulunan ul kusma merkezi tarafından düzenlenir. Bu merkez, beynin duygusal, görsel ve işitsel bölgelerinden, iç kulaktan ve sindirim sisteminden uyarılar alır. Kusma merkezi, sindirim sistemi, vücuttaki diğer organlar, beyin korteksi, kimyasal maddelere karşı hassas organlar ve alıcılar, çalışma alanında sinirsel uyarıcılar. Kişi bulantı ve kusma geliştirir. Kusmayı değerlendirmek için, kaslar, diyafram kasılması, mide ve yemek borusu kası bir nöral uyaran gönderir.

Mide bulantısına ne iyi gelir

 • Bulantı İçin İyi Öneriler
 • Açık havaya gir ve çık. Açık havaya çıkmak sizi rahatsız edecek ve rahatlayacaktır.
 • Bulantı ve baş dönmesi yaşarsanız, kendinizi zorlamayın ve derin bir nefes alın. Kısa bir uyku veya 30 dakikaya kadar geri dönüş bulantıyı azaltmaya yardımcı olacaktır.
 • Ortamınızda çok fazla koku varsa, derhal uzaklaşın. Baskın kokular bulantıdaki en büyük tetikleyicidir.
 • Yiyecek alerjilerine rağmen son 12 saat içinde ne yediğinizi unutmayın.
 • Akupunktur yöntemini deneyin. Baş parmağını bileğinize 30 saniye boyunca basabilirsiniz. Bu sırada, işaret parmağınız ve orta parmağınız bileğinize dayanmalıdır.
 • İçmek istemeden önce karnınızı yavaşça içmelisiniz.
 • Ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durun, mide bulantısını artırın ve birçok yönden rahatsız edin.
 • Yemek yedikten hemen sonra en az 30 dakika boyunca uyumayın. Bu aynı zamanda reflü tetikler.
 • Bulantı yaşadığınızda aşırı kahve ve çaydan kaçının. Özellikle, hazır kahve bu süreler boyunca hassas midenize zarar verebilir.

Mide bulantısına ne iyi gelir? Doğal çözümler

Zencefil Çayı: Sap zencefilini baştan aşağıya kesin ve yarım bardak su içinde 6-7 dakika kaynatın. Bulantı hissettiğinizde birkaç yudum içmek yeterlidir. Limon eklerseniz, efekt daha da artar.

Kekik Çayı: Aromasını kaybetmeyen kekik ile hazırlanmış çayı içmek faydalıdır. Özellikle bulantı rahatsızlığı olan kemoterapi ve radyoterapi alan hastalar için faydalı olacaktır. Aynı zamanda, ağzınızdaki keki çiğnemek mide bulantısında da etkili olacaktır.

Tiroid, mide ülseri, kan pıhtılaşma sorunu ve mide kanaması riski olanlara kekikten uzak durulmalıdır.

Nane Limon: Nane mentol bulantı için çok iyidir ve rahatlatır. Mide ve bağırsak sakinliğe neden olduğundan, bulantı geçer. Aynı zamanda, nane çiğnemek de rahatlamaya yardımcı olacaktır.

Tuzlu Krakerler: Krakerlerin tadı ve kokusu mide bulantısını bastırabildiğinden, mide buğarken daha protein açısından zengin ve sindirimi daha zor olan yiyecekler yerine tuzlu kraker gibi atıştırmalıklar yiyebilirsiniz.

Limon Kullanımı: Ekşi lezzet ve limon kokusu mide bulantısını hafifletir. Bitkisel çayların üzerine limon sıkılması sizi çok rahatlatır.

Midenizi boş bırakmayın;

Bulantıya iyi gelmeden önce açlığınızı kontrol edin, midenizi boş bırakmayın. Bunun için çok güçlü bir kokusu ve tadı olmayan yiyecekleri yiyebilirsiniz. Bir parça ekmek midenizi doldurur ve su çekmenize yardımcı olur.

Su Tüketimi: Sıvı kaybı bulantı nedenlerinden biridir. Soğuk su için çok yavaş değil. Kayıp minerallerinizi dehidrasyondan korumak için maden suyunu da kullanabilirsiniz.

Elma Yemi: Bulantıya neden olan toksinlerin lifli yapısı, vücudun atılımını hızlandırır. 1 dilim elma diliminin yenilmesi faydalı olacaktır.

Mide Bulantısı için doktora ne zaman başvurmalıyız ?

Aşağıdaki şikayetler bulantı ile birlikte görülürse, en yakın sağlık kurumuna danışılmalıdır.

 • Göğüs ağrısı
 • Şiddetli karın ağrısı veya krampları
 • Şiddetli ishal
 • Bulanık görme
 • Bayılma
 • Akıl karışıklığı
 • Soğuk, nemli, soluk cilt
 • Yüksek ateş ve boyun ağrıları
 • Dışkı kokusu veya kusma kan
 • Hızlı solunum veya çarpıntı gibi belirtiler ciddi sağlık sorunlarının bir işaretidir.

Mide bulantısı baş ağrısı yapar mı ?
Baş ağrısı tek başına mide bulantısı yapmaz. Bununla birlikte, migren baş ağrıları genellikle bulantı ve kusmaya neden olur. Migrenin etiyolojisi, beyin zarının daralması, kan kışın azalması, kan akışında bir artış ve kan akışında bir artış, kan akışındaki düzensizlik ve sonuçta göreceli bir basınç. Uyarılar nedeniyle mide bulantısı ve kusma görülebilir. Migren tedavisi ve bu durumdan uzaklaşmak için önlemler alınması mümkündür.

Geçmeyen mide bulantınız var ise;
İnatçı mide bulantısı olan hastalar her zaman doktorun ofisine gitmelidir. Sindirim sisteminin neden olduğu uzun süreli bulantı kilo kaybı ve zayıflık ile gösterilebilir. Bulantı yılları, sorunun psikolojik olduğunu gösteriyor. Bulantı ile ilişkili diğer semptomların değerlendirilmesi gereklidir.

Mide bulantısı

Mide bulantısı neden olur ?

Mide bulantısının çoğu geçici ve önemsizdir. Evinizde bulunan ilaçları işe yarayabilir, ancak bazen işe yaramayabilir bulantı kusmaya neden olabilir. Kusma genellikle mide bulantısını azaltır veya tamamen ortadan kaldırır. Bununla birlikte, kusma ve bulantı hızlı dehidrasyona neden olabilir.

Burada açıklanan çözümler yetişkinler içindir. Çünkü çocuklar çok hızlı su kaybına uğrarlar. Bir çocukta kusma 12 saat içinde geçmediyse, hemen doktora başvurunuz. Birçok ilaç mide bulantısı yapabilir. Bir ilacı aldıktan sonra mide bulantısı hissediyorsanız, doktorunuzla konuşabilir ve alternatif ilaçları değerlendirebilirsiniz.

Mide Bulantısı ilaçları olarak şunları deneyebilirsiniz;

 • Emetril
 • Dramamine
 • Metpamid
 • Bizmopen

Basınç Noktası P-6 (Neiguan)

Acupressure, geleneksel Çin tıbbı akupunktur uygulamasına dayanan eski bir şifa sanatıdır. Akupressür ile vücudunuzdaki belirli yerlere basınç uygulanır. Bu yerlere akupunktur noktaları denir. Bu noktalara basmak, kas gerginliğini azaltmaya ve kan dolaşımını artırmaya yardımcı olabilir. Araştırmalar, kemoterapinin birçok yaygın yan etkilerini de hafifletebileceğini göstermektedir.

Farklı akupunktur noktalarına basınç uygulamak için parmaklarınızı kullanarak evde akupunktur yapabilirsiniz.

Neiguan olarak da adlandırılan P-6 basınç noktası, iç kolunuzda bileğinizin yanında bulunur. Bu noktada akupressür yapmak, kemoterapi ile ilgili bulantı ve kusmayı hafifletebilir.


Şekil 1. 3 parmağınızı bileğe yerleştirme


Şekil 2. Baş parmağını işaret parmağının altındaki noktaya yerleştirme
 1. Elinizi parmaklarınız yukarı bakacak ve avucunuz size dönük olacak şekilde yerleştirin.
 2. Basınç noktası P-6’yı bulmak için karşıt elinizin ilk 3 parmağını bileğinizin üzerine yerleştirin (bkz. Şekil 1). Ardından başparmağınızı bileğinizin içine, parmağınızın hemen altına yerleştirin (bkz. Şekil 2). Baş parmağınızın altında 2 büyük tendon (kasları kemiğe bağlayan doku) hissedebilmelisiniz. Bu basınç noktası P-6.Şekil 1. 3 parmağınızı bileğe yerleştirmeŞekil 2. Baş parmağını işaret parmağının altındaki noktaya yerleştirme
 3. 2 veya 3 dakika boyunca bu noktaya basmak için başparmağınızı veya işaret parmağınızı kullanın. Dairesel bir hareket kullanın. Sert olun, ama acıtacak kadar sert basmayın.
 4. Diğer bileğinizdeki işlemi tekrarlayın.

Mide Bulantısı için Zencefili Deneyin

Bulantı ve kusma, her insanın yaşamının bir aşamasında yaşadığı fizyolojik süreçlerdir. Bunlar karmaşık koruyucu mekanizmalardır ve semptomlar emetojenik cevap ve uyaranlardan etkilenir. Ancak, bu semptomlar sıklıkla tekrarlandığında yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltabilir ve ayrıca sağlığa zararlı olabilir. Mevcut antiemetik ajanlar belirli uyaranlara karşı etkisizdir, pahalıdır ve yan etkilere sahiptir. Bitkisel ilaçların etkili antiemetik olduğu gösterilmiştir ve çalışılan çeşitli bitkiler arasında, zencefil olarak bilinen Zingiber officinale köksapı, 2000 yılı aşkın bir süredir çeşitli geleneksel tıp sistemlerinde geniş spektrumlu bir antiemetik olarak kullanılmaktadır. Çeşitli klinik öncesi ve klinik çalışmalar zencefilin farklı emetojenik uyaranlara karşı antiemetik etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, özellikle kemoterapinin neden olduğu bulantı ve kusma ve hareket hastalıklarının önlenmesinde çelişkili raporlar, kesin sonuçlara varmamızı engellemektedir. İlk kez yapılan mevcut gözden geçirme sonuçları özetlemektedir. Bu yayınlanmış çalışmalarda lakunaları ele almak için bir girişimde bulunulur ve gelecekte kliniklerde kullanılması için daha fazla araştırma yapılması gereken hususları vurgulayın.

B-6 Vitamini Alabilirsiniz

B-6 Vitamini (piridoksin) normal beyin gelişimi ve sinir sistemi ile bağışıklık sistemini sağlıklı tutmak için önemlidir.

B-6 vitamini besin kaynakları arasında kümes hayvanları, balık, patates, nohut ve muz bulunur. B-6 vitamini ayrıca tipik olarak bir oral kapsül, tablet veya sıvı olarak bir ek olarak da alınabilir.

Böbrek hastalığına veya ince bağırsağın besinleri besinlerden (malabsorpsiyon sendromları) emmesini engelleyen koşullara sahip kişilerin B-6 vitamin eksikliği olasılığı daha yüksektir. Bazı genetik hastalıklar ve bazı epilepsi ilaçları da eksikliğe yol açabilir. Bu, vücudunuzun dokularına (anemi), kafa karışıklığına, depresyona ve zayıflamış bir bağışıklık sistemine yeterli oksijen taşımak için yeterince sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin olmadığı bir duruma neden olabilir.

Bir B-6 vitamini eksikliği, genellikle folat (B-9 vitamini) ve B-12 vitamini gibi diğer B vitaminlerinde eksiklikle birliktedir.

Yetişkinler için önerilen günlük B-6 vitamini miktarı 1.3 miligramdır.

Kusmaya Çalışmak zararlı mı?
Eğer mide bağırsak enfeksiyonu veya yiyecek zehirlenmesi gibi mideye giren bir maddenin bir sonucu olarak mide bulantısı muzdarip olursa, kusma kişiyi rahatlatabilir. Ancak her mide bulantısında kusma doğal bir süreç olarak gelişmezse, kusmaya gerek yoktur. Örneğin, migren gibi bir hastalıktan muzdarip bir kişi, kendisini kusturarak ondan kurtulamaz. Yeme ve içme ile ilgili mide bulantısı durumunda, kusmaya çalışmak normal kabul edilir. Özofagusta tahriş, özofagusta yaralanmalar, yırtıklar ve kanamalar oluşabilir. Bu duruma özellikle alkol kullananlarda ve hamile kadınlarda sıkça rastlanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s